Lumek Dobřichovice i Mořinka ve šk.roce 2010/2011

18.07.2012 11:14
 1. Napište prosím, v čem vidíte silnou stránku Lumku:
  1. V čem vidím silnou stránku Lumku - líbí se mi, že vychází z opakování ročních cyklů, témata jsou pro malé děti srozumitelná a propojená s tím, co je přirozené, líbí se mi, že dětem připomínáte už skoro zapomenuté tradice, i slavnosti, které většinou konkrétní cyklus uzavírají. Oceňuji flexibilitu, možnost dohodnout se na individuálních potřebách, a ochotu učitelek - nikdy se mi nestalo, že by mě odmítly.
  2. Bohatý každodenní program pro děti.
  3. Hodnoceni Lumku vidim rozhodne pozitivne. Silnou strankou je predevsim vstricny a uprimny pristup k detem. Je videt, ze pani ucitelky delaji svou praci rady a dobre. To je nejvetsi bonus pro deti. Pokud vidi dite, ze to bavi pani ucitelku, je taky spokojene.
   S tim souvisi samozrejme bohaty a zajimavy program, tvoreni apod.
   Nesmim zapomenout taky na vyhodu maleho kolektivu, taky velky bonus.
  4. Dcera chodí na Mořinku a tam vidím jako největší klad rodinnou atmosféru malé školičky: rozumný počet dětí, skvělé prostředí v domečku se zahradou, výhody vesnice: procházky do lesa, „exkurze“ na statek k Barchánkům atd. To, že děti mohou bez nebezpečí (hlavně aut) vyrazit do krajiny, která je všude blízko, beru jako ohromnou výhodu, Elsa chodí jen dvakrát týdně, tak se jí to neokoukalo, žádné koupání, solné jeskyně ani výlety jsem osobně rozhodně nepostrádala.
  5. Profesionalita
  6. Osobní přístup, milé vychovatelky, zajímavý program pro děti, malá školka, hezká lokalita – Mořinka.
  7. Silnou stránku vidím v individuálním přístupu k dětem, v prostředí, které působí domácím a přátelským dojmem. Nadchly nás Vaše mimoškolkové akce, malé výlety do okolí apod. a myslím, že i když Vítek chodil jen jednou týdně, udělaly s ním paní učitelky velký kus práce a měly velikou trpělivost. Líbí se mi rozdělení a zároveň propojení malé a velké třídy podle zájmu a potřeb dítěte.
  8. Dobry den, dekujeme za pekne dny v Lumku v Dobrichovicich. Synovi se nejvice libily spolecne vytvarne vlozky a setkavani venku při ruznych prilezitostech spolu s rodici.
  9. S Lumkem jsme já i syn Sedrik spokojeni.
  10. Úžasný individuální přístup ke každému dítěti, krásné a zajímavé aktivity a dále skvělá organizace celého Lumenu.

 

 

 1.  Napište prosím, co nám doporučujete ke zlepšení:
  1. s Lumkem jsme celé ty roky byli velmi spokojeni, nejvíce snad loni - první rok Agátčina pravidelného každodenního docházení, možná proto, že to bylo nové, možná nám o něco málo víc sedly učitelky, ale hlavně proto, že cílová skupina, nebo spíš většina dětí je v Lumku 3-4letých, což už jsem teď vnímala pro 5letou Agátu jako jistou nevýhodu a cítila jsem, že už by snesla i jiný, torchu náročnější program.

odpověď: Jak nám děti rostou za dobu existence Lumku, začaly jsme si uvědomovat totéž, a proto od září 2011 zavádíme pravidelné „chvilky pro starší“ – program připravený a začleněný do denního provozu Lumku.

 1. Zrušit umístění věšáků v malé třídě, aby tam rodiče nešlapali, tak jako ve velké třídě a navíc se nerušili děti, které tam zůstavají na odpoledne a připravují se ke spánku.

odpověď: Tento bod bude od září 2011 vyřešen tak, že malá třída bude fungovat jako minitřída-učebna pro starší děti, kam budou děti rozděleny s jednou z vychovatelek během dopoledne na program pro starší děti, dále bude třída sloužit pro polední spaní a odpočinek. Nebudou v ní tedy běžné věšáky, ty budou jen na chodbičkách. Víme, že provoz byl náročný při tak velkém počtu dětí, a proto jsme se rozhodli pro školní rok 2011/2012 přijmout menší množství dětí – jen na jednu třídu pro Lumek klasickou – tedy 15 – 16 dětí (v péči dvou vychovatelek).

 1. Ke zmenam toho tolik nemam, snad jen skoda, ze neni u Dobrichovickeho Lumku zahrada. Ale to samozrejme nelze tak lehko ovlivnit.

odpověď: I nás zahrada mrzí, ale vychovatelky v Dobřichovicích se již naučily s tímto „nedostatkem“ pracovat a změnit ho na „téměř výhodu“ J Vždy se s dětmi musí organizovat program, děti se chtě nechtě vydají na cestu (byť na krátkou – třeba k řece nebo na hřiště, popř. na dlouhou – třeba za zvířátky) a dodržují určitá pravidla. Nenastane tedy nikdy model, při kterém vychovatelka sedí, dětí si nehleí a děti tráví časté chvíle jen tak na zahradě. A tento aktivnější model trávení času na vzduchu se přenáší i na Mořinku díky tomu, že se vychovatelky v obou místech střídají.

 1. Kdosi si mi stěžoval, že je v Lumku nevýhodné, že se paní učitelky hodně střídají, což je asi problém pro ty nejmenší děti, jinak za sebe mne žádná kritika nenapadá.

odpověď: Toto je možné brát jako nevýhodu, ale také jako výhodu (každá vychovatelka dá dětem kousek své osobnosti, každému dítěti vyhovuje jiná osobnost). V Lumku máme dobře promyšlený systém předávání informací a tvorby programu tak, aby byla zajištěna návaznost. Zásadně způsob rozpisu služeb měnit nebudeme.

Stálých vychovatelek máme šest pro Dobřichovice i Mořinku, je ale pravda, že nám nárazově (např. při nemocech)v Lumku vypomáhají další síly, které mohou maminky mást, protože je neznají.

Právě na základě připomínek několika maminek jsme připraveny během začáku školního roku vytvořit fotografie lidí spojených s Lumkem, abychom Vám usnadnili orientaci „v nás“ J

 1. Nic mě nenapadá, jsem naprosto spokojena.
 2. trochu rozpačitě jsem vnímala střídání učitelek, které nám nebyly představené - ze začátku roku jsem občas nevěděla, kdo je v Lumku učitelka a jak se jmenuje, a kdo maminka, která jen přišla chvíli pobýt se svým dítkem - to by se určitě dalo vyřešit lepší komunikací, eventuelně fotkami učitelek se jménem někde na nástěnce - chápu, že v plném provozu, kde se děti často střídají, je to složité provést osobně.
  Taky by mi asi víc vyhovoval dopolední blok třeba až do 14 hodin - vyzvedávat mezi 12.30- 13.hod někdy naráželo na to, že mladší sourozenec spí, nebo když jsem vyrazila něco vyřídit do Prahy, dalo se to sotva stihnout - možná, že by víc rodičů ocenilo prodloužení této doby, kdy po obědě dítě v klidu stráví oběd při nějaké odpočinkové aktivitě a pak jde domů.

Odpověď: Nápad s fotografií na nástěnce je dobrý, děkujeme za něj, pokusíme se ho letos realizovat J, střídání odpoledních a dopoledních bloků musíme z organizačních důvodů zachovat tak, jak jsou dané.  

 1. Nic.
 2.  Nevím, snad jen mě mrzí, že nemáte zahrádku a paní učitelky mají při venčení o starost navíc.

odpověď.  výše

 1. Myslim, ze vyhledem k technickym moznostem budovy a kapacite trid, neni mozne moc co vylepsovat. Jen se mi nelíbí zabezpečení, které má splňovat dřevěná zábrana.

odpověď: Víme, že dřevěná závora byla v konci školního roku 2010/11 porouchaná a nezavírala se příliš dobře. Na odstranění tohoto problému se pracuje, v září musí fungovat opět spolehlivě a snadno!! Protože víme, že za hlavními dveřmi je hned úzký chodník a silnice, během dne je začeno, abychom co nejvíce chránili pohyb dětí.

A také bych změnila způsob platby obědů nebo alespoň předání proti podpisu.

odpověď: Vzhledem k tomu, že obědy jsou jídelny školy Dobřichovice, způsob platby nelze měnit.

 1. Při odpoledních školkách se stávalo (i za dobrého počasí), že děti nešly na procházku.

odpověď: Tento bod probereme na pracovní schůzce. Naší filozofií je právě opak – využívat hezkého počasí, ale  jít s dětmi ven i ve chvíli, kdy počasí není právě „krásné“ – proto děti používají i pláštěnky a holinky, čepičky na hlavu asluneční brýle. (samozřejmě ne v extrémních výkyvech počasí). 

 

C)      Pokud chcete, napište cokoli, co byste nám rádi vzkázali:

 1. Jsem moc ráda, že existuje Lumek a můžeme dcerku zapojit do aktivit s jinými dětmi.
 2.  Lumek je fajn a synovi se v nem libi, coz je pro me nejdulezitejsi.
 3.  Nemám srovnání s žádnou jinou školkou (snad jen s P……, ale to je jiná kategorie, trochu squattersko-dobrovolnická, která má zase jiné klady:-), ale byla jsem s tím rokem v Lumku moc spokojená, komunikace fungovala perfektně, paní učitelky laskavé, k naší předškolačce náročnější, což jsem očekávala, přeji tedy zdárné pokračování, dobré nápady a spoustu dalších spokojených dětí! Krásné léto!
 4. Jste skvělý!
 5. Jsme spokojení a moc děkujeme vychovatelkám za jejich péči.
 6. Moc všem děkujem za vše, co jste pro našeho Vítka udělali a přejeme hodně štěstí a spokojené děti.
 7. Vychovatelky byly vsechny skvele. Do budoucna bych pouze
  doporucila zprisnit podminky pro ranni prichod nemocnych deti tak,
  aby byly zdrave deti vice chranene pred zbytecnymi infekty. S pranim
  peknych prazdnin vsem a s pozdravem
 8. Nic
 9. Aktivity pro starší děti jsou dobré. Možná těch starších bude přibývat - kapacita státní školky je pořád malá a karlické děti jsou v tomto ohledu naprosto bezprizorní - tak mi připadá jako velmi rozumné připravit pro ně odlišný program, a moc se mi líbí nápad s pracovními skupinkami pro starší a předškolní děti. Taky oceňuju podporu a rozšiřování kroužků v rámci Lumku - s tím jsme byli též velmi spokojeni.

  Protože se příští školní rok stěhujeme, nebudeme určitě Vašich služeb teď nějakou dobu využívat, ale budeme rádi vzpomínat a přejeme Vám všem, ať se dobře daří, spoustu dobrých nápadů a spokojených dětí.
  Hezké léto!
 10. Chtěli bychom Vám moc poděkovat za péči, kterou jste naší Lucince všechny daly a popřát Lumenu jen vše dobré!!!

 

 

                          Děkujeme za Vaše odpovědi!!

                          vychovatelky Lumku