Nový program Lumku "Začít spolu"

01.01.2015 16:37
  • Jsme první, kdo „Začínáme spolu“ :-) 

 

Od února 2015 v klubu malých dětí Lumek postupně začínáme zavádět program společnosti Step by step „Začít spolu“. Jsme první, kdo v „neškolkové“ organizaci tento program otevírá. Stále ale Lumek zůstává Lumkem, který se stará o Vaše děti individuálně a srdcem.

 

Program „Začít spolu“ je uceleným programem pro nejmenší děti až po děti prvního stupně základní školy. V heslech se dá program charakterizovat takto: samostatnost – kreativita – svoboda volby.

S tímto programem máme zkušenosti ve škole ve Všenorech, začínáme ho zavádět i do školky. A tak je logickým krokem zavedení programu také v klubu malých dětí Lumek, kde jsou děti zhruba od dvou a půl let věku. Pro tuto nejmladší věkovou kategorii dětí budeme ve spolupráci s organizací Step by step a dětskou psycholožkou program speciálně modifikovat. V tomto budeme mít exkluzivitu.

Další exkluzivitu máme v počtu dětí. Naše prostory jsou takové, ve kterých nemůžeme mít nikdy velkou skupinu dětí. Proto děti, které budou chodit do KMD Lumek, budou mít skutečně individualizovanou výchovu a vzdělávání.

Přípravou programu „Začít spolu“ speciálně pro KMD Lumek se intenzivně již od podzimních měsíců společně s vedením klubu malých dětí Lumek zabývá studentka vysoké školy pedagogické, spolupracujeme s pedagožkami, která mnoho let v tomto programu učí, v současné době máme i zkušenosti ze stáže v Belgii, budeme se i nadále inspirovat v mateřských školách s tímto programem a na seminářích.

A tak se přijďte podívat, jak se u nás v Lumku postupně klube program „Začít spolu“.

 

Mgr. Renáta Bartoníčková a celý KMD Lumek, www.ilumen.cz

 

 

  • A co to znamená v praxi?

 

Vaše děti kromě obvyklého tvoření, chození na procházky a prostého hraní budou mít tzv. kroužky aktivit, jimž se budou věnovat každý den a bude to jejich hlavní část programu. Každý kroužek obsahuje odlišné aktivity, které rozvíjí určitou část dítětě. V jedné se bude kreslit - v další říkat básničky - v jiné péct dobrůtky či připravovat svačinky. Bude tak kvalitně a postupně rozvíjet každou svou část a získávat tak zkušenosti, které povedou k jeho větší samostatnosti. 

Neznámená to, že dítě v Lumku opustíme a jen na něj budeme dohlížet. Vše budeme dělat spolu s ním, pomáhat mu, ale získané dovednosti využije pozdějí sám. Kroužky aktivit a všechny další změny, které "Začít spolu" přinese - a že jich je ještě dost - se budou věnovat určitému tématu například dva týdny či třeba celý měsíc. Dítě tak získá ucelenější představu o tom, co právě dělá a proč. No zkrátka, máte se na co těšit :-) 
 

ab